fbpx

O nás

Atelier Skalna u Chebu

K fotografování nás přivedla naše dcera, říká Josef Němecek

Kateřina Butaki

reportérka

Chebský deník

Příběh jako z červené knihovny. Tak bychom mohli popsat splněný sen manželů Němečkových. Oba dva pochází z Rumunského Banátu, kde byli v dětství sousedé. Po letech se setkali opět jako sousedé, ale ve Skalné, kde mezi nimi přeskočila jiskra.

Nyní jsou z nich profesionální fotografové. K tomuto uměleckému řemeslu je přivedla jejich prvorozená dcera Viktorie. “Chtěli jsme totiž zachytit její vyrůstání. Jednou jsme byli u profesionálního fotografa a s výsledkem jsme nebyli úplně spokojeni. Naše představy se lišily od výsledku, tak jsme to zkusili sami,“ říká Maria Němeček.

Focení dcery vzali manželé do svých rukou. Touha po dokonalém snímku a nezapomenutelném okamžiku na fotografii byla velká. Manželé začali investovat do techniky a dodnes se inspirují světovými fotografy i nejnovějšími trendy. „Stále nás baví fotit rodiny a děti. Fotit děti je velká radost, protože je máme rádi. Také nás baví veškeré rodinné události, jako jsou svatby, ale třeba i křty. Je to vlastně taková uzavřená nádoba. Rodina je pro nás vše. Oba jsme z Rumunska a velmi si potrpíme na tradice. Máme vždy radost z toho, že do fotografií vtiskneme ty správné emoce. Když vidíme spokojené a nadšené zákazníky, je to pro nás ta největší odměna,“ usmívá se Josef Němeček.

Narozením naší dcery to vše vzniklo a nyní v tom krásně pokračujeme a předáváme dál. Do našich fotografií dáváme srdce a myslíme, že je to znát. Když něco chci dělat, tak pořádně a nejlépe jak dovedu. Možná je to moje nemoc, ale když něco nedělám dobře, tak mě to nebaví, nenaplňuje a nechci to dělat. Každé řemeslo se učí člověk celý život, a tak to bereme i my. Je důležitá pokora a nemyslet si, že už vše vím a znám,“ přikyvují oba.

V současné době se manželé rozdělili kvůli velkému množství zakázek. Mají už své oblíbené asistenty, kteří jim s prací pomáhají. Občas je ale ještě spolu uvidíte fotit, hlavně na velkých událostech nebo v jiných cizích zemích. Provozují úspěšně fotoateliér ve Skalné.

Na každé focení je důležitá příprava, každou fotografii studuji do detailu. Dříve mi to zabralo hodně času, ale nyní se přípravy zkracují a jsem rád, že už to mám v oku. Pokud ke mně přijde zákazník s nějakou představou, rychle se zorientuji,“ uvádí Josef.

„Začínali jsme fotit v podkroví u rodičů. Naši zákazníci si pochvalovali rodinnou atmosféru, a to si přejeme nadále v našem novém ateliéru zachovat. Nelíbí se nám, když přijdou rodiče za fotografem a je tam znát neosobní přístup. Děti jsou potom uplakané a stažené, necítí se dobře. My si s dětmi hrajeme a ony jsou potom usměvavé, uvolněné a poté je to znát i na fotkách.

Manželé Němečkovi věří, že své řemeslo jednou předají dceři Viktorii a synovi Teodorovi „Naše dcera se o fotografování také zajímá. Je to pro ni přirozené, tak jsme zvědaví, jestli jednou převezme žezlo. Rozhodně ji k tomu nebudeme nutit, ale co si budeme povídat, byli bychom moc rádi,“ uzavírají manželé.

Zdroj: https://chebsky.denik.cz

OSVĚDČENÍ

Pilotní zkouška na dron

Grafického studia